College Announces Spring 2014 Outstanding Seniors, Grad Students and Teaching Assistants

The UA College of Engineering announced the outstanding seniors, graduate students and teaching assistants for the spring 2014 semester at a commencement luncheon May 5.

See below for details of winners in the categories of Outstanding Seniors, Outstanding Graduate Students, and Outstanding Teaching Assistants.

Outstanding Seniors

Tianna Stefano, aerospace engineering; nominated by Arvind Raman
Auni Kundu, mechanical engineering; nominated by Arvind Raman
Amanda Frazier, biomedical engineering; nominated by Donald Uhlmann
John Hottenstein, biosystems engineering; nominated by Donald Slack
Rachel Barroso, chemical engineering; nominated by Paul Blowers
Derek Smith, civil engineering; nominated by Lianyang Zhang
Casey Mackin, electrical and computer engineering; nominated by Roman Lysecky
Erika McMahan, engineering management; nominated by Michael Arnold
Paul Neff, materials science and engineering: nominated by Erica Corral
Andrew DeSantola, mining engineering; nominated by Moe Momayez
Johnathan Davis, optical sciences and engineering; nominated by Michael Nofziger
Paul Holtfrerich, industrial engineering; nominated by Ann Wilkey
Kwei Tschen, systems engineering; nominated by Young-Jun Son

Outstanding Graduate Students

Omid Kazemi, mechanical engineering; nominated by Parviz Nikravesh
Juan Gonzalez Cena, agricultural and biosystems engineering; nominated by Donald Slack
Mariano Garcia-Soto, chemical engineering; nominated by Roberto Guzmán
Lila Otero-Gonzalez, environmental engineering; nominated by Reyes Sierra
Rui Chen, civil engineering and engineering mechanics; nominated by Lianyang Zhang
Jenna Kloosterman, electrical and computer engineering; nominated by Christopher Walker
Kevin Schwab, engineering management; nominated by Michael Arnold
John Kidd, systems engineering; nominated by Roberto Furfaro
Dan Zhang, systems and industrial engineering; nominated by Jian Liu

Outstanding Teaching Assistants

Like Zeng, aerospace and mechanical engineering; nominated by Cho Lik Chan
Scott Angus, agricultural and biosystems engineering; nominated by Jeong-Yeol Yoon
Vasiliki Karanikola, chemical and environmental engineering; nominated by Paul Blowers
Anshul Agarwal, civil engineering and engineering mechanics; nominated by Robert Fleischman
Shuai Chang, electrical and computer engineering; nominated by Ali Akoglu
Julia Wetherill, electrical and computer engineering; nominated by Michael Marcellin
Byron Cocilovo, optical sciences and engineering; nominated by Robert Norwood
Mingyang Li, systems and industrial engineering; nominated by Jian Liu

See more here.

University of Arizona College of Engineering